Martyna M. Lemańczyk

Tłumaczka literatury z języków czeskiego i francuskiego, członkini Stowarzyszenia Tłumaczy Literatury, polonistka i dziennikarka z wykształcenia (UAM Poznań). Przygotowuję doktorat, w którym badam doświadczenie kubizmu literackiego w polskiej, czeskiej i francuskiej wczesnej awangardzie. Studiowałam też podyplomowo historię sztuki i zajmowałam się przygotowaniem kuratorskim wystaw. Pochodzę z Chojnic na Kaszubach, mieszkam w Paryżu, można mnie spotkać w Pradze.

Gdy miałam dziesięć lat, mój tata, Kazimierz Lemańczyk, artysta plastyk, podzielił się ze mną Zenitem TTL - oto sam początek mojej fotograficznej drogi. Nadal preferuję fotografię tradycyjną, na materiałach czarno-białych. Pracuję z użyciem wielu aparatów, ze szczególnym upodobaniem do tych leciwych i lomo, które pozwalają mi na różne manipulacje techniczne.

Otrzymałam wyróżnienie w konkursie fotograficznym „Polak–emigrant”, organizowanym przez Senat RP i Ośrodek Badań nad Migracjami Uniwersytetu Warszawskiego w 2013 r.

Wystawy:

- 30. 06. – 27. 07. 2018: "Almost There" – wystawa indywidualna, Musée de la Tapisserie de Bayeux, Francja;

- 29. 06. – 29. 07. 2018: "Normandie" – wystawa moich fotografii oraz malarstwa mojego taty, Kazimierza Lemańczyka, Centre culturel Léopold Sédar Senghor, Port en Bessin, Francja;

- 10. 2016 – 03. 2017: "Normandie–Bretagne" – wystawa moich fotografii oraz malarstwa mojego taty, Kazimierza Lemańczyka, w ramach obchodów 30-lecia Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Francuskiej w Chojnicach; Galeria Sztuki Współczesnej Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach;

- 09. 2014 – 10. 2014: "PARIS.fr" – wystawa indywidualna, Centrum Sztuki Collegium ARS w Chojnicach, w ramach XX Dni Kultury Francuskiej;

- 12. 2013 – 03. 2014: wystawa zbiorowa „Polak–Emigrant”; wyróżnione prace były prezentowane na wystawie pokonkursowej w budynku Senatu RP, na Uniwersytecie Warszawskim oraz w Muzeum Emigracji w Gdyni, do zbiorów którego zostały włączone.

Od 2008 r. uczestniczyłam też w kilku wystawach zbiorowych, m.in. z grupą fotograficzną Holga.pl w ramach „Galerii Bezdomnej” 2013, w Oranżerii Muzeum Pałacu w Wilanowie.